Colorbox

https://www.drupal.org/project/colorbox
testovaná verze: 8.x-1.6 released 16 April 2020
/admin/config/media/colorbox

Colorbox is a light-weight customizable lightbox plugin for jQuery. This module allows for integration of Colorbox into Drupal. Images, iframed or inline content etc. can be displayed in a overlay above the current page.

Colorbox extend

Můj oblíbený a jednoduchý prohlížeč obrázků. Colorbox modul je založený na JavaScript knihovně "Colorbox - a jQuery lightbox" http://www.jacklmoore.com/colorbox/. Není jediný, existují samozřejmě další, jako https://www.drupal.org/project/slick_lightbox nebo https://www.drupal.org/project/imagelightbox.

Colorbox result

 

Instalace je jednoduchá, základní konfigurace taktéž - funguje totiž jako Field formatter.

Moje oblíbená kombinace je obrázky vkládat do editoru s pomocí modulu Insert (https://www.drupal.org/project/insert). K tomu všemu je ještě třeba modul Colorbox Inline (https://www.drupal.org/project/colorbox_inline). Bohužel zatím nejsou moduly upravené pro Drupal 9, i když se zdá chybí málo. 

Po instalaci je důležité si všimnout, že tento modul ke svému chodu potřebuje JavaScript knihovnu colobox, kterou je třeba nainstalovat ručně - viz. http://localhost/drupal/admin/reports/status.

Colorbox error

To ale není nic složitého. Z uvedeného linku https://github.com/jackmoore/colorbox/archive/master.zip si stáhneme archiv s knihovnou a rozbalíme ho do adresáře /libraries/. Složku libraries si možná budeme muset vytvořit. A adresář colorbox-master přejmenujeme jen na colorbox. Plná cesta tedy nakonec bude c:\xampp\htdocs\drupal\libraries\colorbox\. Pokud jsme to udělali správně, bude knihovna detekována a chybová hláška zmizí.

Colorbox ok

 

Pro Colobox modul si také můžeme nastavit jeho vzhled a nějakou tu funkcionalitu.

Colorbox settings

 

Nyní si již můžeme Colorbox vybrat jako Field format v Manage display nějaké entity. A to je vše.

Colorbox field format

Můžete si také otestovat modul https://www.drupal.org/project/colorbox_field_formatter, který by měl podporovat nejen obrázková políčka, ale i další - např. text.