2.3 Lokální instalace Drupalu

Ze stránek https://www.drupal.org/download si stáhneme instalační .zip archiv. Ten si rozbalíme do adresáře c:\xampp\htdocs\ (pokud jsme si XAMPP nainstalovali právě sem a neměnili výchozí konfiguraci). Adresář drupal-9.0.0 si můžeme přejmenovat třeba jen na drupal, tedy všechny soubory budou na cestě c:\xampp\htdocs\drupal. Díky tomu bude naše URL adresa vypadat http://localhost/drupal/

Na této adrese již uvidíme první stránku instalátoru.

Choose language: English

Osobně doporučuji začít vše tvořit v angličtině. Díky tomu bude snazší pak hledat dopovědi na případné problémy, protože budete používat originální anglickou terminologii.

Choose profile: Standard

Nechat na volbě Standard, která připraví vše potřebné pro začátečníky. Volba minimal je vhodná pro zkušené uživatele. Položka "Demo: Umami Food Magazine" je vhodná, pokud si chcete vyzkoušet, jak vypadá takový už hotový kompletní web (včetně pokročilé konfigurace a vytvořeného ukázkového obsahu).

Verify requirements

Zkontroluje nutné a doporučené požadavky pro provoz Drupalu. Pokud je vše v naprostém pořádku, tak tuto stránku ani neuvidíme.

Při instalaci na Linuxu pravděpodobně uvidíte upozornění na Settings file. Je to otázka oprávnění k překopírování vzorového souboru default.settings.php do našeho vlastního settings.php. Dle instrukcí to můžeme udělat i ručně. Uživatel, pod kterým běží webserver (např. www-data) musí mít možnost zapisovat do tohoto souboru. 
 

 

Při použití XAMPP pravděpodobně uvidíte varování ohledně "PHP OPcode caching". Abychom tento problém vyřešili, otevřeme si konfigurační soubor PHP - tedy php.ini.

Zde vložíme hned za první řádku se zápisem [PHP] tento kód

zend_extension=php_opcache.dll

Pozor: soubor php_opcache.dll existuje jen ve Windows verzi, jinde (Linux) bude pravděpodobně třeba zadat jméno souboru opcache.so

Nyní už jen Apache zastavíme a znovu spustíme (Stop / Start), abychom tuto změnu načetli. Po obnovení stránky už by instalátor měl přejít na další krok.

Database configuration

Vyplníme vše, jak jsme si již dříve připravili. Někdy se může hodit nastavit v sekci Advanced options ještě "Table name prefix". (To platí hlavně v případě levného webhostingu, kde máme k dispozici pouze jedinou databázi.)

Install site

Během několika sekund bude náš web připravený.

Configure site

Poslední krok bude už jenom nastavení informací o našich webových stránkách.

Jméno hlavního systémového uživatele bývá admin, jeho heslo by mělo být silné.

 

Update notifications: Check for updates automatically nechte zaškrtnuté, jinak nepůjdou ani instalovat moduly (o obojí se stará tzv. Update Manager). Receive email notifications nejsou v případě lokální instalace nutné.

 

Vše potvrdíme a máme hotovo, už vidíme titulní stránku našeho nového webu!

 

 

Pokud potřebujeme znát linky pro přihlášení nebo odhlášení, tak jsou následují: http://localhost/drupal/user/login, resp. http://localhost/drupal/user/logout