3. Stručný úvod do terminologie Drupalu - Co je to modul, téma vzhledu, node ...?


Zde se nachází původní verze stránek, věnovaná verzi Drupal 8 (konkrétně 8.8).

Tento návod by v září 2020 nahrazen aktualizovanou a rozšířenou verzí pro Drupal 9.

 

Nyní již máme nainstalovaný Drupal, v prohlížeči se ukazuje domovská stránka. Než se ale pustíme do samotné konfigurace Drupalu a tvoření stránek, je třeba si projít pár věcí. K některým se později ještě jednou detailněji vrátíme.

Co je to Drupal core

Drupal core - tedy jádro Drupalu - se označuje plný základ, ze kterého Drupal vychází. Tedy základní skripty, konfigurace ... 

Co je to modul

Modul je „balíček“ (adresář se soubory), který přináší nějakou funkcionalitu.

Aby byl modul funkční, musí být aktivní. Některé moduly mohou být závislé na jiných, které třeba povolit nejdříve.

Co je to theme

Vše, co si připravíme v Drupalu na pozadí v administraci, chceme zobrazit návštěvníkům. Jak to bude vypadat, ovlivňuje právě theme, tedy šablony vzhledu. Podobně jako u modulů jsou tři dluhy šablon:

  • core themes - jednoduché šablony automaticky vytvořené při instalaci
  • contrib themes - komunitní šablony https://www.drupal.org/project/project_theme
  • custom themes - opět si můžeme vytvářet vlastní šablony

Každé téma má definované své regiony, tedy oblasti jako hlavička, patička, sidebar ...

Témata se běžně používají dvě - jedno pro administraci (tzv. back-end theme) a jedno pro samotné zobrazení stránek (tzv. front-end theme).

Co je to node

Node značí v Drupalu tzv. uzel. Každý node je unikátní a má tedy unikátní číslo zvané node ID, zkráceně nid. Na každý node (uzel) se pak dá dostat pomocí adresy /node/nid. Node většinou znamená webovou stránku, ale tou mohou vytvořit i jiné entity (taxonomy termy ...), popř. může být vytvořena úplně jinak (např. pomocí Views). Většinou ale „stránkou“ myslíme právě node (uzel).

Co je to block

Bloky jsou malé kousky obsahu, které můžeme různě umisťovat na stránky. Např. blok s výpisem menu. 

Obsah bloku se může lišit např. podle oprávnění - pro nepřihlášeného uživatele se ukazuje v bloku přihlašovací formulář, po přihlášení se tam ukáže jméno uživatele a link k odhlášení.

Existují předdefinované bloky, nebo si lze nové bloky snadno vytvořit.

Co je to taxonomy, vocabulary

Taxonomy si můžeme představit jako nějaké informace, podle který si potom můžeme třídit náš obsah, něco jako tagy, kategorie. Taxonomy term je vždy součásti nějakého vocabulary - slovníku. Např. slovník může mít jméno Města nebo Země. Taxonomy term ze slovníku Města může mít jméno Praha, Brno, Ostrava ... Součástí informací o Taxonomy term může bát třeba webová adresa města, jeho logo, počet obyvatel ... A uzel (node) pak můžeme provázat s informací o městě, kterého se týká. Nebo uživatele, odkud pochází.

Co je to entity

V Drupalu se entitou považuje prakticky všechno - node, user, bloky, položky menu ...

Co je to field

Políčko je nějaká informace, kterou můžeme uložit k danému nodu nebo taxonomy termu nebo uživateli... Tedy k libovolné entitě. Základní typy políček už přináší Drupal core - např. textové pole, pole obrázku, odkazy... Různé moduly pak mohou přinášet další typy - např. YouTube video. 

Políčko má většinou nějaké svoje nastavení (např. jestli má mít jednu nebo neomezeně hodnot), a pak většinou také, jak se má zobrazit. Např. políčko image můžeme zobrazit opravdu jako obrázek, nebo jen jako cestu k souboru. Anebo také vůbec nezobrazovat, pokud toto políčko použijeme nějak jinak.

Co je to View

View je výpis nějakých informací, třeba výpis naposled přihlášených uživatelů nebo nejčtenějších článků. U každého View si můžeme vybírat, jaká políčka (field) si chceme zobrazit. A opět i jak má takové políčko vypadat. Navíc si můžeme přidávat nějaké vlastní filtry, např. jak se mají výsledky řadit, vyhledávat v nadpisech článků ...

Výstupem View může být např. tabulka, nebo HTML list ... Opět se dají výchozí výstupy rozšířit pomocí modulů.

 

Nyní se již můžeme pustit prozkoumávat naši instalaci Drupalu.