4. Detailnější seznámení s Drupalem


Zde se nachází původní verze stránek, věnovaná verzi Drupal 8 (konkrétně 8.8).

Tento návod by v září 2020 nahrazen aktualizovanou a rozšířenou verzí pro Drupal 9.

 

Nyní již máme nainstalovaný Drupal, v prohlížeči se ukazuje domovská stránka. V horní části vidíme administrační lištu, kterou začneme. Projdeme si jednotlivé sekce, kde si vysvětlíme, jak vlastně Drupal funguje.

Toolbar

To samé najdeme rozepsané na stránce /admin

Výpis základních položek (/admin)
Výpis základních položek (/admin)

Pokud si někdy později povolíme nějaké dodatečné moduly, mohou si přidat vlastní položky (například modul Forum přidá svojí konfiguraci do sekce Structure). 

Pro lepší ukázkovou instalaci a vzorové konfigurace je dobrý nápad si někdy vyzkoušet instalační profil „Demo: Umami Food Magazine“, viz 2.3 Lokální instalace Drupalu (strana 11), sekce Choose profile. Můžeme k tomu třeba využít již zmiňovaný projekt https://simplytest.me/.

Domovská stránka instalačního profilu Umami
Domovská stránka instalačního profilu Umami
Ukázka editace stránky typu Recipe (tedy receptu)
Ukázka editace stránky typu Recipe (tedy receptu)

 

Instalace modulu Admin Toolbar

Malá odbočka - než se pustíme do něčeho dalšího, rychle si nainstalujeme modul Admin Toolbar. Z mě neznámého důvodu totiž Drupal neobsahuje v základu rozbalovací menu. Takže dostat se na třetí podstránku znamená zbytečně třikrát klikat. Po instalaci tohoto modulu bude naše menu vypadat následovně:

Structure toolbar menu

Instalaci si projedeme velmi rychle - na stránce modulu https://www.drupal.org/project/admin_toolbar si najdeme poslední verzi https://ftp.drupal.org/files/projects/admin_toolbar-8.x-2.0.tar.gz a tento odkaz si zkopírujeme do schránky. Na stránce /admin/modules/install jej vložíme a dáme Install.

Admin toolbar

Tímto se nám soubory daného modulu stáhly a rozbalily. Teď klikneme na „Enable newly added modules“, abychom si ho nainstalovali (povolili) v Drupalu.

Poznámka pro uživatele Linuxu. Pokud na stránce „Install new module“ vidíme tuto hlášku: „Installing modules and themes requires FTP access to your server. See Extending Drupal 8 for other installation methods.“, pak máme problém s oprávněními k adresáři sites/default. Práva na zápis má mít jen uživatel, pod kterým běží webserver (např. www-data).

Do vyhledávací ho okénka dáme hledat „admin toolbar“, pak si zaškrtneme „Admin Toolbar“ i „Admin Toolbar Extra Tools“, a dáme Install. A díky tomu máme nyní k dispozici horní menu rozbalovací.

Module install

 

V následujících sekcích jsem si dovolil používat oficiální český překlad (pokud existoval) pro originální anglické položky.