6.8 Views (Pohledy) - 2. část

Format

Když máme vytvořené View a pro něj nějaký Display, můžeme si zvolit různé formáty výstupu. Takže např. Display: Page může mít tyto podoby:

  • Grid
  • HTML list
  • Table
  • Unformatted list

View format

 

Podle formátu se odvíjí možnosti nastavení. "Format: Table" tak má třeba následující:

View format table settings

 

Pokud se přepneme na "Format: Unformatted list", změní se pochopitelně možnosti nastavení, ale můžeme si vybrat i co chceme zobrazovat (Show). To můžou být třeba jednotlivá políčka, nebo rovnou samotný Content, u kterého si zvolíme "Display mode" - na což jsme už narazili při prozkoumávání "Display modes".

Format show

Fields

Pokud jsme v přechozím kroku vybrali Fields, můžeme si je teď vybírat a nastavovat. Tak jsem třeba přidal políčko Body

add field body

Configure field Content Body

Samozřejmě musíme vybírat políčka, která jsou definovaná pro naši zvolenou entitu. Vybírat políčka definovaná pro Taxonomy termy nemá u Contentu smysl, nic by se nezobrazilo.

Auto preview

Nejspíš jste si už asi všimli, že dole pod nastavením View se ukazuje automaticky aktualizovaný náhled. Pro testování je to velmi praktické.

Auto preview

Filter criteria

Slouží k filtrování, tedy nastavení podmínek, kdy se má zobrazit výsledek. Takže takhle jsme třeba vyfiltrovali jen Content typu Article.

Content type filtr


 
Pokud zašrtneme volbu "Expose this filter to visitors, to allow them to change it", pak je tento filtr k dispozici návštěvníkům a oni sami si pak rozhodují, co se má ukazovat.

Exposed filter

Sort criteria

To, co bylo řečeno o filtrování "Filter criteria", platí v bledě modrém pro řazení. Opět si můžeme vybrat různé podmínky pro řazení (podle datumu, abecedně podle titulku ...). A stejně tak se dá změna nastavení řazení povolit pro uživatele.

Exposed sort

Page settings

Tyto volby se mění v závislosti na výběru Display.

page settings

Header, Footer, No results behavior

 

Před/za samotné zobrazené View si můžeme něco připojit, např. obyčejný text či počítadlo výsledků. Zde si také můžeme nadefinovat, jestli se má třeba něco zobrazit, pokud naše View nevrací žádný výsledek.

Pager

Různé možnosti stránkování, které určitě využijeme, pokud naše View vrací hodně výsledků. Tady jsou dvě ukázky typů "Paged output, full pager" a " Paged output, mini pager".

Pagination

Opět, v závislosti na výběru pageru, se nám ukáže dodatečné nastavení.

Pager

Advanced 

Pokročilé volby bych nechal až někdy na později, až si trochu Views vyzkoušíte a seznámíte se se základní funkčností.

Views Settings

Pro úplnost je ještě třeba zmínit konfigurační sekci "Views settings"  (Basic a Advanced nastavení) http://localhost/drupal/admin/structure/views/settings

Views settings

Advanced Views settings

Pro naše hraní a učení Drupalu je asi vhodné si zde povolit volbu "Disable views data caching". Tím se vyhneme případným problémům, že by se nějaké naše změny ihned nezobrazovaly ve Views, ale až po promazání Cache.

 

 

Views poskytují silný nástroj na získávání obsahu z našeho webu podle našich podmínek. To, co si naklikáme, se převede do databázového dotazu, který nám vrátí výsledky. Ty už si pak můžeme zobrazovat v různé formě přesně podle našich potřeb.

Pokud si chcete začít hrát s Views, máte dvě možnosti. Vytvořit si úplně nové a postupně si jej budovat. Nebo můžete naklonovat nějaké stávající a hrát s sním.

View duplicate