7. Appearance (Vzhled) – šablony, témata ...

Select and configure themes.

Nejprve opakování: vše, co si připravíme v Drupalu na pozadí v administraci, chceme zobrazit návštěvníkům. Jak to bude vypadat, ovlivňuje právě theme, tedy šablona vzhledu. Podobně jako u modulů existují tři druhy témat:

 

Každé téma má definované své regiony, tedy oblasti jako hlavička, patička, sidebar ...

 

Témata se běžně používají dvě - jedno pro administraci (tzv. back-end theme) a jedno pro samotné zobrazení stránek (tzv. front-end theme).

Appearance

 

Výchozím tématem (front-end theme) je Bartik, pro administraci (back-end theme) se používá Seven. Další témata se dají stáhnout https://www.drupal.org/project/themes. Stažení z této URL by to mělo být bezpečné, ale pozor na různé jiné servery poskytující šablony vzhledu, protože dneska propašovat nějaký škodlivý Javascript (těžící bitcoiny ...) je velmi jednoduché.

Administrační téma Seven by mělo být nahrazeno novým moderním tématem Claro, které si už můžete vyzkoušet, protože je součástí instalace. Je ale označené jako "experimental theme". https://www.drupal.org/project/claro

I front-end téma Bartik má svého nástupce, mělo by se jím stát téma Olivero. https://www.drupal.org/project/olivero

 

Globální hodnoty se nastavují pro všechny témata, ale v jednotlivých tématech se pak dají přepsat.

Appearance settings global

 

Díky modulu color a jeho podpoře v tématu Bartik si můžeme jednoduše vytvořit vlastní barevné schéma bez znalosti programování.

Appearance settings Bartik

 

V jiných tématech si třeba můžete nahrát i obrázky pro úvodní hero/banner obrázek, nebo rovnou skupinu obrázků pro nějaký slider implementovaný v tématu.

 

Ještě jedno připomenutí - každé téma definuje nějaké regiony, do kterých se pak dají umisťovat bloky. Třeba Bartik jich definuje docela dost. Po instalaci nového tématu a jeho nastavení na defaultní vás bude nejspíš čekat opětovné nastavení bloků do jednotlivých regionů, pokud se budou lišit od stávajícího tématu.

Demonstrate block regions (Bartik)

 

U každého tématu si zkontrolujte, jak vypadá v mobilní verzi. Stále více návštěv pochází právě z mobilních telefonů.