10.6 Media

File system

Configure the location of uploaded files and how they are accessed.

Na této stránce najdeme informace o adresářích používaných Drupalem. Výchozím úložištěm pro soubory je tzv. Public file system. V souboru settings.php si můžeme definovat ještě Private file system pro soubory, které nemají být klasicky přístupné ani při znalosti URL. Ty jsou pak k dispozici na speciální URL adrese, kde systém nejdříve ověří, zda má být soubor přístupný pro daného uživatele. Může se hodit např. pro stažení souborů (instalační soubory) jen pro přihlášené uživatele.

File system

Image styles

Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.

Styly obrázků nám zobrazují náš původní obrázek po aplikaci definovaných obrazových efektů. Nejčastěji to bývá efekt Scale na změnu rozměrů obrázku. Mezi další patří Convert, Crop, Desaturate, Resize, Rotate a Scale and crop

Taková změna rozměrů se hodí velmi často. Představte si, že si do stránky nahrajete obrázek z mobilu/foťáku, který má ale mnohem větší velikost souboru i rozlišení (např. 4000x3000), než je potom třeba k výslednému zobrazení na stránce (1280x800). Pomocí image stylu si navolíme například zmenšení na rozumnou velikost.

Seznam efektů se dá opět jednoduše rozšířit pomocí různých modulů – např. pokud potřebujeme přidat watermarku. Doporučuji se podívat na modul Image Effects.

Původní obrázek je vždy zachován. Pokud se má zobrazit obrázek nějakého image stylu, vytvoří se v nové složce. Pokud změníme image style, obrázek bude při prvním novém zobrazení vygenerován znovu podle aktuálních nastavených efektů daného image stylu.

Image styles

 

Na pravé straně je ihned vidět náhled výsledku po aplikování všech efektů. A pozor, pořadí aplikovaní efektů hraje důležitou roli.

Image styles Edit style Large

Image toolkit

Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.

Zde si můžeme vybrat jiný toolkit pro zpracování obrázků. Na Linuxu si lze např. snadno doinstalovat ImageMagick https://imagemagick.org.

Nás spíš může zajímat nastavení kvality komprese JPEG obrázků. Lepší kvalita znamená i větší velikost souborů. Chce si to najít nějaký optimální kompromis.

Image toolkit