14.8 Instalace modulu Pathauto

Začneme třeba instalací modulu Pathauto. Na něj jsme už narazili, stará se o hezké URL.

Ze stránky https://www.drupal.org/project/pathauto si stáhneme poslední verzi 8.x-1.8. Během instalace zjistíme, že nejdříve musíme nainstalovat dva další moduly: Chaos Tool Suite (ctools) https://www.drupal.org/project/ctools a Token https://www.drupal.org/project/token. Verze 8.x-3.4, resp. 8.x-1.7 lze nainstalovat bez nejmenších problémů, takže pak můžeme nainstalovat i samotný modul Pathauto.

Po instalaci se nejprve podíváme na nastavení http://localhost/blog/admin/config/search/path/settings, tam ale nemusíme nic měnit. Pathauto si nastavíme pro Content type Blog post následovně:

Pathauto pattern

Při použití tokenů je třeba nejdříve kliknout na cílové políčko, pak na odkaz "Browse available tokens." Po vybrání nějakého tokenu se automaticky vloží na místo v kurzoru v původním políčku.

 

Tím máme nastavené pravidlo pro generování aliasů, můžeme ho aplikovat. Na stránce Content si vybereme všechny nody typu Blog page, zvolíme si akci "Update URL alias" a potvrdíme.

Content update alias


 
Na stránce vidíme http://localhost/blog/admin/config/search/path, že se zadařilo:

URL aliases


 
Výsledná URL pro /node/2 je nyní http://localhost/blog/blog/essent-doctus-detracto-et-pro-2020-06-01.

Proč je tam /blog/blog? Protože http://localhost/blog/ je adresa naší instalace a blog/essent-doctus-detracto-et-pro-2020-06-01 je alias našeho nodu. Proto je tam slovo blog dvakrát. V reálném případě by adresa instalace byla jen http://www.neco.cz/, tudíž slovo blog by se tam vyskytovalo jen jednou.

Ruku v ruce s alias jde modul Redirect (viz předchozí kapitola). Teď by nám automaticky přesměrovával veškeré odkazy typu /node/2 na verzi s aliasem.