1.2 Filozofie verzí Drupalu

https://www.drupal.org/docs/understanding-drupal/drupal-9-release-date-and-what-it-means

Pár větiček o historii, současnosti i budoucnosti Drupalu a jeho jednotlivých verzí.

Historie - Drupal 7

https://www.drupal.org/project/drupal/releases/7.0

První sedmičková verze, tedy Drupal 7.0, byla vydána 5. ledna 2011. Tehdejší filozofie a plány byly vydat funkční verzi, která se už v budoucnu nebude měnit - nebudou přidávány nové funkce. Vycházely pouze opravy chyb a bezpečnostní aktualizace. (A tento stav se změnil až s verzí Drupal 8, která byla úplně nová s novými funkcemi).

V průběhu dalších let jsme se zatím dostali až k verzi Drupal 7.72, která byla vydána 17. června 2020 (psáno v červenci 2020).

Současnost/nedávná minulost - Drupal 8

https://www.drupal.org/project/drupal/releases/8.9.0

První osmičková verze vyšla 19. listopadu 2015, tedy zhruba po pěti letech od vydání předchozí verze. A pět let je v době překotných změn na webu a ve webových technologiích docela dlouhá doba. Proto právě přišel Drupal 8 se systémem tzv. "feature release" a "maintenance and security release" verzí.

  • feature release - vycházejí každých 6 měsíců, a přinášejí nové funkce
  • maintenance and security release - vycházejí podle potřeby, a opět řeší hlavně opravy chyb a bezpečnostní aktualizace

Takže verze 8.0.0 vyšla 19.11.2015, další feature release Drupal 8.1.0 vyšla 20.4.2026, Drupal 8.2.0 5.10.2016 atd. V jednotlivých Release notes je k dohledání, co nového přinášely. Důležité je, že tyto nové verze přinášely 100% kompatibilitu s předchozími verzemi.

Jejich překrývání je asi nejlépe vidět na následujícím obrázku (Drupal core release cycle: major, minor, and patch releases https://www.drupal.org/core/release-cycle-overview):

Drupal core release cycle

Zatím poslední verzí je Drupal 8.9.2 vydaný 8. července 2020 (psáno červenec 2020). Tato verze (8.9.0) byla vydána souběžně s novou řadou Drupal 9.

Současnost/budoucnost - Drupal 9

https://www.drupal.org/project/drupal/releases/9.0.0
https://www.drupal.org/docs/9

Pro Drupal 8 vycházely půlroční aktualizace (do verze 8.9 tedy se tedy dostal po 4,5 roce), které přinášely novou desetinku v názvu, a hlavně nová vylepšení. Tím se vyřešil problém Drupalu 7, který byl od vydání v roce 2011 "zakonzervován", a jeho aktualizace řešily jen bezpečnostní problémy, ale nepřidávaly žádnou novou funkcionalitu.

Samozřejmě během životního cyklu Drupalu 8 nějaké součásti stárly a přestávaly být užitečné. To se stalo i některým funkčním prvkům. Drupal 8, stejně jako jiné webové projekty, závisí i third-party knihovnách, popř. celém frameworku (Symfony). A tyto externí komponenty se také časem aktualizují do nových verzí.

Drupal 9 resources API

Z obou výše uvedených důvodů vyšel Drupal 9. Na první pohled vypadá téměř totožně s verzí Drupal 8.9, ale pod povrchem jsou novější komponenty, a naopak některé staré a nepotřebně věci byly odstraněny. A to vše při maximální snaze o zachování kompatibility. Přechod z Drupal 8.9 na Drupal 9 by měl být tedy velmi hladký, jelikož se jedná o téměř shodné systémy.

V červnu 2020 tak vychází první verze nové řady Drupal 9 - současně s Drupal 8.9.0, funkčně prakticky stejné. V čem se tedy liší?

Drupal logo change

Drupal jako samotná platforma hodně závisí na komunitě a jí vyvíjených modulech, které přidávají různé dodatečně funkce. Pro malé a jednoduché projekty není proč váhat a rovnou je možné sáhnout po novém Drupalu 9. Protože je ale nový, přeci jen ještě nemusí být všechno úplně doladěné k dokonalosti, včetně kompatibility modulů. Pro komplexnější projekty je tedy asi bezpečnější použít Drupal 8.9.

Budoucnost - Drupal 10

Během digitální konference DrupalCon Global 2020 (červenec 2020) se už začalo hovořit o další verzi Drupal 10, jejíž vydání je plánováno na červen 2020, tedy ne až tak daleko. Bude to opět taková evoluční změna, kdy je třeba aktualizovat komponenty, které Drupal využívá - jmenovitě hlavně Symfony framework.

https://dri.es/drupal-10-target-release-date-and-drupal-9-end-of-life

Drupal 10 target release date and Drupal 9 end-of-life


 
A určitě dostaneme nové logo ;-)
 

 

 

 

Dost bylo teorie, jdeme instalovat Drupal!

 

 

 

Začínáme s Drupalem 9