13.3 Aktualizace contrib modulu

Pokud nějaký contrib modul bude mít nějakou novou verzi, uvidíme brzy na administračních stánkách upozornění. Dle nastavení modulu Update manager můžeme dostávat i emailové notifikace.

Na stránce Update http://localhost/drupal/admin/modules/update uvidíme seznam modulů k aktualizaci, ještě více detailů najdeme na stránce Available updates http://localhost/drupal/admin/reports/updates. My si takovou aktualizaci ukážeme na modulu Admin toolbar.

Update

 

Available updates

Vždy bychom si měli přečíst Release notes, abychom věděli, co nová verze obsahuje za změny. Může být třeba problém při současné instalaci s jiným modulem a mohli bychom se tak dostat do problémů.

 

Krok #1: "Download these updates" nám stáhne změněné soubory na disk do Temporary directory.

Download these udpates

Krok #2: Spuštění aktualizace

Na této stránce vidíme dvě dobrá doporučení – zálohovat databázi a soubory (můžeme udělat pomocí phpMyAdmin a třeba kopií složky c:\xampp\htdocs\drupal\) a spustit aktualizaci v maintenance modu, což také doporučuji. Web sice nebude chvilku dostupný pro anonymní uživatele - ti uvidí maintanace mode stránku - ale je to mnohem bezpečnější.

Ready to update

Krok #3: Spuštění aktualizace databáze

Některé aktualizace mění i něco v databázi, v tomhle kroku to můžeme spustit. Link vede na URL adresu http://localhost/drupal/update.php V tomto případě uvidíme, že se v databázi nic nezměnilo.

Update was completed successfully

Krok 4: Zrušení maintenance modu

Náš web stále běží v maintanance modu, což po otestování, že vše stále v pořádku funguje, zrušíme.

Operating in maintenance mode

 

Přes webové rozhraní můžeme aktualizovat jen contrib moduly, core moduly se aktualizují při aktualizaci Drupal core, a to bohužel nejde přes webové rozhraní (zatím). 

Automatické aktualizace se řeší, a to v rámci modulu Automatic Updates https://www.drupal.org/project/automatic_updates. Je to hodně nový modul (první verze vydaná 19.12.2019), který má za cíl poskytnou automatické aktualizace do Drupalu. Plánem je, aby se později dostal přímo do Drupal core. Určitě se vyplatí sledovat.