Nejprve lehké opakování:
Modul je „balíček“ (adresář se soubory), který přináší nějakou funkcionalitu. Moduly rozdělujeme do tří základních skupin:
- core modules - jsou součástí systému, nejdou odebrat, některé jde alespoň vypnout. Jedná se například o modul Search - pokud na stránce nebudeme mít vyhledávání, můžeme jej vypnout.
- contrib modules - tak se označují moduly vytvořené komunitou kolem Drupalu. Jsou volně ke stažení zde https://www.drupal.org/project/project_module. Pozor, je třeba sledovat, zda jsou kompatibilní s danou verzí Drupal Core, tedy Drupal 8 (https://www.drupal.org/project/project_module?f[3]=drupal_core:7234).
- custom modules - tak se označují ty moduly, které si sami napíšeme
Aby byl modul funkční, musí být aktivní. Některé moduly mohou být závislé na jiných, které třeba povolit nejdříve.
Seznam modulů
Na stránce Extend/List je seznam modulů, které po instalaci máme k dispozici. Projedeme si rychle jejich seznam, řekneme si, co dělají a které bych doporučil nechat zapnuté. To samozřejmě i závisí na tom, jakou funkcionalitu chceme na našich stránkách. Základní funkcionalitu si můžeme rozšířit dalšími moduly, to si ukážeme v další kapitole.
Pokud si chcete Drupal opravdu osahat, je ideální si každý modul vypnout/zapnout, podívat se, co se změní, popř. jaké možnosti konfigurace nabízí (tedy pokud existuje link Configure). Už podle množství modulů - jen core jich má 53 - je vidět, kolik různých kombinací si můžeme vytvořit přesně na míru podle našich představ.
Ze skupiny Core si povolte všechny moduly, kromě následujících dvou - Syslog a Testing. Ty nepovolujte, mohly byste si zablokovat celý web!
Některé moduly jsou rozděleny na dva - samotný modul přinášející funkcionalitu a pak jeho konfigurační rozhraní. Z jádra se jedná o moduly: Field/Field UI, Menu/Menu UI a Views/Views UI. To se může hodit pokročilým uživatelům, kteří mohou vypnout UI moduly.

Všechny nainstalované moduly určitě nebudeme potřebovat. Po základním seznámí doporučuji nechat jen opravdu potřebné a používané moduly. Zbytečné moduly jenom komplikují orientaci v administraci a také zpomalují běh webu.
Instalace (povolení) existujícího modulu
Stačí zaškrtnout checkbox, zarolovat na stránce dolů a dát Install. Pokud má modul nějakou nesplněnou závislost (Requires: ... disabled), tak nám nabídne jeho automatickou instalaci.
Aktualizace core modulů
Core moduly nelze aktualizovat samostatně, jsou součástí Drupalu. Aktualizují se tedy při aktualizaci samotného Drupal core. Jak se aktualizuje Drupal core si ukážeme na konci této kapitoly.
Pro contrib moduly to ale neplatí. Jak probíhá jejich aktualizace, je popsáno později.
Odinstalace modulu
Modul jde jednoduše odebrat. Je třeba si pamatovat, že odinstalací modulu se smaže jeho veškerá existující konfigurace, po opětovném povolení bude třeba vše nastavit znovu. Odinstalací se smaže jen konfigurace, samotné soubory zůstávají, takže modul lze opět jednoduše nainstalovat.
Díky závislostem opět platí, že někdy budeme muset odinstalovat moduly postupně.

Vygenerování testovacího obsahu
Protože mnoho modulů pracuje s obsahem, a my z výchozí instalace žádný nemáme, je třeba si jej vytvořit. To můžeme udělat manuálně, ale to by bylo zdlouhavé. Lepší bude si jej automaticky vygenerovat. Trochu tedy předběhneme a nainstalujeme si modul devel, který to udělá za nás. Konkrétně to bude jeho pod-modul „Devel Generate“, a tak si můžeme vygenerovat testovací obsah pro Content, Menus, Terms, Users a Vocabularies.

Generate content
Vygenerujeme si obsah pro všechny Content typy, ponecháme výchozí nastavení. Budeme mít tedy 50 náhodně vytvořených nodů různých typů včetně obrázků, a k tomu pár Taxonomy termů.
