2.3 Lokální instalace Drupalu


Zde se nachází původní verze stránek, věnovaná verzi Drupal 8 (konkrétně 8.8).

Tento návod by v září 2020 nahrazen aktualizovanou a rozšířenou verzí pro Drupal 9.

 

Ze stránek https://www.drupal.org/download si stáhneme instalační .zip archiv. Ten si rozbalíme do adresáře c:\xampp\htdocs\ (pokud jsme si XAMPP nainstalovali právě sem a neměnili výchozí konfiguraci). Adresář drupal-8.8.1 si můžeme přejmenovat jen na drupal, tedy všechny soubory budou na cestě c:\xampp\htdocs\drupal. Díky tomu bude naše URL adresa vypadat http://localhost/drupal/

Na této adrese již uvidíme první stránku instalátoru.

Choose language: English

Osobně doporučuji začít vše tvořit v angličtině. Díky tomu bude snazší pak hledat dopovědi na případné problémy, protože budete originální známou anglickou terminologii. 

Choose profile: Standard

Nechat na volbě Standard, která připraví vše potřebné pro začátečníky. Volba minimal je vhodná pro zkušené uživatele. Položka „Demo: Umami Food Magazine“ je vhodná, pokud si chcete vyzkoušet, jak vypadá takový už hotový kompletní web (včetně pokročilé konfigurace a vytvořeného ukázkového obsahu). 

Verify requirements

Zkontroluje nutné a doporučené požadavky pro provoz Drupalu. Pokud je vše v naprostém pořádku, tak tuto stránku ani neuvidíme.

Při instalaci na Linuxu pravděpodobně uvidíte upozornění na Settings file. Je to otázka oprávnění k překopírování vzorového souboru default.settings.php do našeho vlastního settings.php. Dle instrukcí to můžeme udělat i ručně. Uživatel, pod kterým běží webserver (např. www-data) musí mít možnost zapisovat do tohoto souboru.

OPcache warning

Při použití XAMPP pravděpodobně uvidíte varování ohledně „PHP OPcode caching“. Abychom tento problém vyřešili, otevřeme si konfigurační soubor PHP - tedy php.ini.

Zde vložíme hned za první řádku se zápisem [PHP] tento kód

zend_extension=php_opcache.dll 

Soubor php_opcache.dll existuje jen ve Windows verzi, jinde bude pravděpodobně třeba zadat jméno souboru opcache.so

Nyní už jen Apache zastavíme a znovu spustíme (Stop / Start), abychom tuto změnu načetli. Po obnovení stránky už by instalátor měl přejít na další krok.

Database configuration

Vyplníme vše, jak jsme si již dříve připravili. Někdy se může hodit nastavit v sekci „Advanced options“ ještě „Table name prefix“. (To platí hlavně v případě levného webhostingu, kde máme k dispozici pouze jedinou databázi.)

Install site

Během několika sekund bude náš web připravený.

Configure site

Poslední krok bude už jenom nastavení informací o našich webových stránkách.

Jméno hlavního systémového uživatele bývá admin, jeho heslo by mělo být silné.

Update notifications: Check for updates automatically nechte zaškrtnuté, jinak nepůjdou ani instalovat moduly (o obojí se stará tzv. Update Manager). Receive email notifications nejsou v případě lokální instalace nutné, ale i tak bych je nechal zaškrtnuté.

 

Vše potvrdíme a máme hotovo, už vidíme titulní stránku náš nového webu.