8.1 List - Seznam core modulů

Na záložce List je seznam modulů, které po instalaci máme k dispozici. Projedeme si rychle jejich seznam, řekneme si, co dělají a které bych doporučil nechat zapnuté. To samozřejmě hlavně závisí na tom, jakou funkcionalitu chceme na našich stránkách.

Pokud si chcete Drupal opravdu osahat, je ideální si každý modul vypnout/zapnout, podívat se, co se změní, popř. jaké možnosti konfigurace nabízí (tedy pokud existuje link Configure). Už podle množství modulů - jen ve skupině Drupal core jich je 53 - vidíme, kolik různých kombinací si můžeme vytvořit přesně na míru podle našich představ.

Pro otestování si můžete ze skupiny Core povolit všechny moduly, kromě modulu Syslog (Logs and records system events to syslog). Ten nepovolujte, mohly byste si zablokovat celý web!

Některé moduly jsou rozděleny na dva - samotný modul přinášející funkcionalitu a pak jeho konfigurační rozhraní. Z jádra se jedná o moduly: Field / Field UI, Menu / Menu UI a Views / Views UI. To se může hodit pokročilým uživatelům, kteří mohou vypnout UI moduly.

Všechny nainstalované moduly určitě nebudeme potřebovat. Po základním seznámení doporučuji nechat jen opravdu potřebné a používané moduly. Zbytečné moduly jenom komplikují orientaci v administraci a také zpomalují běh webu.

Moduly se dělí do skupin. Moduly jádra (core modules) nalezneme v následujících skupinách:

  • Core - opravdu to nejzákladnější z Drupalu
  • Core (experimental) - moduly, které mají velkou šanci stát se brzy součástí Drupalu, teď ještě nemusí pracovat na 100%
  • Field types - moduly definující políčka
  • Migration – moduly použitelné pro import obsahu z předchozích verzí Drupalu,s tejně jako z jiných zdrojů – jiných CMS nebo např. z .csv soubor;
  • Multilangual - skupina modulů potřebná pro vícejazyčný web
  • Web services - potřebujeme, pokud chceme zpřístupnit náš obsah ve strojově formě

skupiny modulů

 

Pokud si instalujeme další moduly, můžou patřit do již existující skupiny, nebo si vytvářit novou vlastní. Už dříve jsme si instalovaly modul Devel a Devel generate pro generování obsahu. Ten si přidá vlastní skupinu Development.

skupina development