4.1 Instalace modulu Admin Toolbar

Proč potřebujeme tenhle modul? Drupal totiž v základu neobsahuje rozbalovací menu (aby byl maximálně univerzální a použitelný za všech okolností). Takže dostat se na třetí podstránku znamená zbytečně třikrát klikat. Po instalaci tohoto modulu bude naše menu vypadat následovně:

rozbalené menu

 

Ale i bez toho modulu si můžeme polepšit, když si všimneme ikonky vpravo, ta nám horizontální orientaci změní na vertikální, což se může hodit.

toolbar vertical orientation

toolbar horizontal orientation

 

Instalaci si projedeme velmi rychle - na stránce modulu https://www.drupal.org/project/admin_toolbar si najdeme poslední verzi https://ftp.drupal.org/files/projects/admin_toolbar-8.x-2.3.zip a tento odkaz si zkopírujeme do schránky. Na stránce http://localhost/drupal/admin/modules/install (menu Extend) jej vložíme a dáme Install. (samozřejmě se můžeme zkusit i druhou cestu – nejdříve stáhnout na disk).

Pokud stránka Install není dostupná, je možné, že jste si při instalaci nenechali zaškrtnou volbu "Check for updates automatically". Na záložce Extend si najděte modul "Update manager", zaškrtněte jej a dole na stránce dejte Install. Pak ještě pro jistotu vymažte cache (Clear all caches) na stránce  http://localhost/drupal/admin/config/development/performance

 

instalace modulu Admin Toolbar

instalace modulu Admin Toolbar - hotovo

Poznámka pro uživatele Linuxu. Pokud na stránce "Install new module" vidíme tuto hlášku: "Installing modules and themes requires FTP access to your server. See Extending Drupal 8 for other installation methods.", pak máme problém s oprávněními k adresáři sites/default. Práva na zápis má mít jen uživatel pod kterým běží webserver (např. www-data)..

 

Tímto se nám soubory daného modulu stáhly a rozbalily. Teď klikneme na "Enable newly added modules", abychom si ho nainstalovali (povolili) v Drupalu.

Do vyhledávací ho okénka dáme hledat "admin toolbar", pak si zaškrtneme "Admin Toolbar" i "Admin Toolbar Extra Tools", a dáme Install

povolení modulu Admin toolbar

 

A díky tomu máme nyní k dispozici horní menu rozbalovací. "Admin Toolbar Extra tools" nám přidají na začátek ikonku Drupalu a linky na nejčastější stránky (nebo akce) Drupalu – např.  "Flush all caches".

Admin Toolbar Extras

 

I modul Admin toolbar se snaží být maximálně univerzální a všude fungovat. Proto má nastavený maximální počet položek, které se mohou zobrazit, a to na 10. Brzy by měla být tato možnost konfigurorvatelná, detaily se řeší zde: Change MAX_BUNDLE_NUMBER constant into a configuration option https://www.drupal.org/project/admin_toolbar/issues/3094835