10.3 Content authoring

Text formats and editors

Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.

Opět jedna z důležitých sekcí, na kterou jsme již dříve narazili. Text format určuje, jak bude vypadat hlavní textové políčko pro tvorbu obsahu (políčko typu Text formatted, např. Body), a jak se bude zpracovávat jeho obsah. Např. základní Text format "Plain text" umožňuje pouze vkládat obyčejný text bez formátování – může se hodit pro komentáře od anonymních uživatelů. Pokročilému uživateli tvořícímu formátovaný obsah pak povolíme "Basic HTML", kde může formátovat text (např. tučný, kurzíva ...) pomocí WYSIWYG editoru CKEditor.

Text formats and editors

Pozor na volbu Disable, jelikož ve skutečnosti daný textový formát nenávratně smaže.

Na možnosti textových formátů jsme narazili dříve při popisu Core modulů, konkrétně CKEditor, Filter a Text editor. Teď jsi to zopakujeme.

CKEditor

WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.

CKEditor umožňuje formátovat text podobně jako ve Wordu. WYSIWYG = What You See Is What You Get.

CKEditor

 

Contrib moduly mohou přinést i jiné WYSIWYG editory, např. oblíbený Markdown, nebo BUEditor.

 

Možnosti formátovaní – tedy tlačítka k dispozici – si můžeme sami vybrat v konfiguraci CKEditoru.

CKEditor toolbar configuration

Pro jednotlivé text formáty si můžeme definovat různá nastavení CKEditoru. To je vhodné, pokud máme třeba více uživatelských skupin, a každá má mít jiné možnosti formátování textu. Často se třeba používá pro povolení naprostého minima pro komentáře od anonymních uživatelů. 

CKeditor není záležitost jen Drupalu. Je to samostatný WYSIWYG editor https://ckeditor.com/ implementovaný do Drupalu. Existují pro něj mnohé pluginy https://ckeditor.com/cke4/addons/plugins/all, ty nejpoužívanější jsou k dispozici také ve formě Drupal contrib modulů, např. https://ckeditor.com/cke4/addon/colorbutton a odpovídající https://www.drupal.org/project/colorbutton.

Filter

Filters content in preparation for display.

Filtry poskytují možnost ovlivnit výstup textových políček. Filtry se nastavují pro jednotlivé text formáty (Text formats), např. pro "Restricted HTML", kde je povoleno jen pár základních HTML tagů. Uložené textové políčko je sice může obsahovat, ale při zobrazení políčka na stránce se neobjeví – jsou odfiltrovány.

Fitlers

 

Filtr mývají často dodatečná nastavení, jako právě například filtr "Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML". Jak je také na obrázku vidět, pro jednotlivé tagy můžeme definovat i povolené atributy, např. třídy.

Filter settings

 

Důležité je také správné pořadí filtrů, jak se budou za sebou aplikovat. V seznamu povolených HTML tagů nemusí být <a> tag, i tak se každý text představující URL (např. https://www.seznam.cz) převede díky filtru "Convert URLs into links" na odkaz. V obráceném pořadí by to nefungovalo – z textu by byl odkaz (<a> tag) odfiltrován na obyčejný text.

Filter processing order

Pokud si nastavíme pro Text format nějaký editor – nejčastěji asi CKEditor – a přetáhneme si ikonu představující nový HTML tag, měl by se automaticky objevit na seznamu povolených tagů. 

A jako obvykle, existují různé moduly přidávající různé filtry, třeba pro rychlé vložení videa.

Text Editor

Provides a means to associate text formats with text editor libraries such as WYSIWYGs or toolbars.

Stará se nastavení textových editorů pro jednotlivé Text formáty.

Text Editor