6.1 Block layout (Umístění bloků) - správa bloků

Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.

Bloky jsou malé kousky obsahu, které můžeme různě umisťovat na stránky. Např. blok s výpisem položek menu. Obsah bloku se může lišit, např. pro nepřihlášeného uživatele se ukazuje v bloku přihlašovací formulář, po přihlášení se tam ukáže jméno uživatele a link k odhlášení.

Existují předdefinované bloky nebo si lze nové bloky snadno vytvořit (Custom block library). Jiné moduly si mohou přidávat své vlastní bloky (Views).

Block layout

Po kliknutí na tlačítko "Place block" si můžeme vybrat ze seznamu existujících bloků, popř. si přidat nový "Custom block".

Place block

Konfigurace bloků se týká daného tématu. Každé téma má také definované regiony (např. hlavička či patička), kam si blok můžeme umisťovat – více si o regionech povíme v sekci "Appearance – Vzhled".

Níže jsou zobrazeny regiony administračního téma Seven a front-end tématu Bartik.

Demonstrate block regions (Seven)

 

Demonstrate block regions (Bartik)

 

V záložce "Custom block library" najdeme vlastní bloky. V "Block types" najdeme jeden typ nazvaný "Basic block", který má jej jedno políčko Body pro dlouhý formátovaný text.

Custom block library

Bloky obecně jsou entity, které chceme spíše vytvořit jednou a pak je zobrazovat na více stránkách, a to podle našich kritérií. Velké uplatnění pak "Custom bloky" najdou ve spojení s "Layout builderem" - viz dále.

K "Basic block" typu můžeme přidat nějaké další políčko, nebo si můžeme vytvořit nový "Block type" a k němu vlastní políčka.

Nastavení block type

Pro každý blok můžeme definovat nejen region, kde se zobrazuje, ale hlavně pravidla pro zobrazení – ve výchozím stavu podle Content typu, Pages (URL adresa) a Roles (uživatel anonymní, přihlášený ...).

Block visibility

Většina systémových bloků má své nějaké specifické nastavení, např. menu block "Main navigation".

Block Main menu konfigurace

 

To je o blocích zatím vše, jdeme na další položku - "Comment types".